Telefon Ekran Boyutu Neden Önemlidir?

Posted by

İlk zamanlarda, cep telefonunun çok fazla yaygın olmadığı dönemlerde, telefonlarda en önemli kriter, küçük, avuç içine sığan bir yapıda olmasıydı. Teknolojinin de ilerlemesi ile ihtiyaç haline gelerek akıllı telefonların yaygınlaşması ile cep telefonlarında yeni bir terim önem kazanmaya başladı. Bu terim kullanıcı deneyimi olarak adlandırılırken aslında telefonun ihtiyacın ötesine geçerek artık zevklere de değindiği ortaya çıkıyor. Teknoloji ve hizmet alanında kilit rol oynayan kullanıcı deneyimi, gelişen teknolojinin insanların ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda önemli biçimde etkilemiş durumda ve hala da devam ediyor.

İdeal Ekran Boyutu

İdeal ekran boyutu cep telefon kullanıcıları tarafından kolaylıkla tespit edilemiyor. Herkesin bu telefonu değerlendirme biçimi, kullanış ahengini bozabileceği ya da taşıma zorluklarına sebep olabileceği gibi farklı düşünceler olduğundan birçok kişi tarafından net olarak bir cevap verilemiyor. Günümüzde telefon üreticileri de kullanıcılara göre şekillenerek, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için daha büyük bir ekran gerektiği mantığı ile hareket ediyor. Cihazlar arasında ufak tefek farklar, satın alma esnasında önemsizmiş gibi görünse de, bu farklar günlük kullanım esnasında kişilerin seçimlerinde belirleyici rol üstlenebilir. Gerek telefonu tutma şekli gerekse kullanım kolaylığı açısından birkaç milimetre bile kişilerde önem kazanabiliyor. Bu nedenle ideal ekran boyutunun kişiden kişiye farklılık gösterebileceğinden dolayı, kullanıcılara satın almayı düşündükleri cihazları bizzat ellerinde tutmalı ve genel olarak ne amaçla kullandığı doğrultusunda düşünerek buna göre karar vermeleri tavsiye edilir.

Kullanıcı Tipine Göre Ayrı Ekran Boyutu…

Cep telefonu kullanıcıları, Twitter, Facebook ve Youtube gibi popüler sosyal medya uygulamalarını cep telefonunun geniş ekranında, bilgisayardakine yakın bir deneyim yaşamak istiyorlar. Bu nedenle üretici firmalar da her yeni ürettikleri telefonlara yeni bir özellik kazandırmalarının yanı sıra, cihazların boyutlarını da kullanıcıların istekleri doğrultusunda giderek büyütüyorlar. Bu noktada asıl önemli olan konu, cihazın ergonomik özellikleri olmalıdır. Ekran boyutunun gövdeye göre daha büyük olması parmakların ekran üzerindeki ulaşım alanını kısıtlayabileceği kullanıcılar tarafından yeni bir cep telefonu alırken dikkat edilmesi gereken bir konudur. Büyük ekrana sahip telefon kullanıcıları, günümüzde telefonların multimedya özellikleri temel telefon işlevinin yerine geçtiği ve artık elde rahatça taşınabilir kanıya varmış durumdalar.

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir