Sony, yeni süper orta menzil çizgisi, ekran odaklı Xperia 10 ve 10 Plus’ı tanıttı

Posted by

Xperia 10 ve 10 Plus’ın duyurusu ile Sony, akıllı telefon endüstrisinde süper orta menzil çizgisinde gibi yeni bir terim kullanıyor. Ortalama seviye orta seviye telefonlardan çok daha iyi belirlenmiş olan Xperia 10 ve 10 Plus, Sony‘nin üstün yeniliklerini kitlelere ulaştırmak anlamına geliyor. 

Ana prim teklifler kenardan kenara ekran oranı ince ve narin form faktörü  Geniş ekran: Sony mümkün olan en erişilebilir bir şekilde tanıttığı bu özelliği önemli bir yeniliktir. Evet, her iki telefon da FullHD + çözünürlüğün yanı sıra 21: 9 çoklu pencere kullanıcı arayüzü içeren büyük 6 inç ve 6,5 inç ekranlara sahiptir.

Bu geniş ekranlar, kullanıcıların mesajlaşma sırasında, iki uygulama arasında geçiş yapmak zorunda kalmadan video izleme veya aynı anda iki uygulamayı başlatıp kullanmalarını sağlar. Bunu yapmak için, hem Xperia 10 hem de 10 Plus, bölmek istediğiniz uygulama simgesine uzun bastığınızda veya bu “süper orta sınıf” telefonlarda bulunan yeni bir özellik olan Side sense’ı başlattığınızda tetikleyen özel bir seçeneğe sahiptir. Bu, kullanıcıların 21: 9 çoklu pencerede görüntülemek istediğiniz iki uygulamayı da seçmelerini sağlar.

Çift kamera kurulumları ve özel ses teknolojisi

Ancak ekranlar hakkında yeterli açıklama yok, Sony’nin kamera özellikleri açısından neler yaptığına bir göz atalım. Öncelikle, Xperia 10 ve 10 Plus, çift kamera kurulumuyla birlikte gelir: 13MP + 5MP ve 12MP + 8MP. Ayrıca, ikincisi 2X optik zoom içerir, ancak yalnızca bu  fotoğraflar için önemli bir özelliktir.

Bunun da ötesinde, hem telefonların özçekiminde hem de ana kameralarında, hareket halindeyken bile kullanıcıların bulanık olmayan videolar çekmelerini sağlayan SteadyShot özelliği var . Ve elbette, sanatsal Bokeh efekti, resimlerinizin çarpıcı görünmesini sağlamak için de bu üründe mevcuttur. Ses bilgisine sahip olan Xperia 10 ve 10 Plus, Sony’nin LDAC adı verilen ve kablosuz olarak dinleseniz bile müzik sesini daha net hale getirmesi beklenen gelişmiş ses sunma teknolojisini içerir. Ayrıca, Sony’nin Dijital Ses Geliştirme Motoru ile tüm sıkıştırılmış dosyaları, yüksek çözünürlüklü ses kalitesine yükseltilir.

Şimdi, yukarıdaki gelişmelerin tümü, çekirdeğinde güçlü bir yonga seti olmadan mümkün olmazdı. Xperia 10, özellikle orta sınıf telefonlar için tasarlanmış iyi bir işlemci olan Qualcomm Snapdragon 630 SoC (yonga üzerinde sistem) ile donatılmıştır. Öte yandan, Xperia X10 Plus , Snapdragon 630’dan daha yeni olma avantajına sahip olan biraz daha güçlü Qualcomm Snapdragon 636 işlemciye sahiptir.

Doğru akıllı telefonu seçerken en önemli hususlardan biri olan batarya ömrü, en azından kağıt üzerinde biraz hayal kırıklığı yaratabilir. Sony, Xperia 10’un 2.870 mAh bataryayla çalıştığını onaylarken, Xperia 10 Plus içinde biraz daha büyük 3.000 mAh batarya bulunduruyor. Zamanla gerçek hayatta ne kadar iyi performans gösterdiklerini göreceğiz, ancak özelliklerine bakıldığında, rekabetteki genel tablo alt değerlerine sahip görünüyor.

Yeni aksesuarlar, fiyat ve bulunabilirlik

Yeni süper orta menzil çizgisinin yanı sıra, Sony, Black, Gray ve Blue ile gelen SBH82D yepyeni bir açık-kulak Bluetooth stereo kulaklığını ortaya çıkardı. Sony, yeni kablosuz boyun arkası kulaklıkların, kullanıcıların çevreyi dinlerken en sevdikleri müzikleri dinlemelerine olanak veren Xperia Ear Duo’ya aynı iç yapıyı uyguladığını iddia ediyor.

SBH82D kulaklıkların hem Google Asistan’ın hem de Apple Siri’nin ses asistanı işlevlerini içerdiğini ve ayrıca eller serbest konuşmaların bulunduğunu da belirtmekte fayda var . Kulaklık, Mayıs 2019’dan itibaren piyasaya sunulacak ve ortalama bir fiyattan satışa sunulacak. 

Bugün duyurulmuş olan bir diğer aksesuar, Stil Kapak Standı, ikisi bir arada kapak ve Xperia 10 veya 10 Plus için telefon standı. Sadece Xperia 10 için kullanılabilen ve askeri özelliklere dayanıklılığı sayesinde hasardan korunmasına yardımcı olması gereken sert bir muhafazası var.

Xperia 10 ve 10 Plus kullanılabilirliği devam ettiği sürece, Donanma, Siyah ve Gümüş pazarında bulunmalılar. Ayrıca, Xperia 10, Pink’de de mevcut olacak, oysa Xperia 10 Plus’ın da Altın’a ulaşması bekleniyor.

Sony’nin yeni orta seviye telefonlarını ne zaman satın alınabileceği merak ediliyor, ayrıca Japon şirket fiyatlandırma hakkında hiçbir açıklama yapmadı. Ancak, bugünden itibaren hem tek SIM hem de çift SIM versiyonlarında seçkin pazarlarda olacağını biliyoruz.

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir