Samsung’un Yeni Arayüzü One UI Çıktı!

Posted by

Samsung’un donanım cephesinde yaptığı yenilik ve iyileştirmelere kimsenin bir itirazı olduğunu sanmıyorum. Zira Güney Kore merkezli elektronik devi, amiral gemisi olan Galaxy S serisinde gittiği AR-GE çalışmalarıyla sektöre yön verdi. Bugün duyurulmaya ve çıkmaya devam eden yeni cep telefonlarının, hala Samsung’un yıllar önce ortaya koyduğu standardın üstüne çıkamadığını söylesek bence haksızlık etmiş olmayız. Tabii hatırlatalım, hala fiziksel görünüş ve donanım kalitesinden bahsediyoruz. Zira yazılım ve kullanışlılık cephesinde işler tahmin edebileceğiniz üzere biraz daha tatsız.

Öte yandan dönüp işin yazılım kısmına baktığınızda ise sizi kocaman bir fiyasko karşılıyor. En basitinden 2012 yılında çıkan Samsung Galaxy S3’ü ve 2018’in sonlarına doğru çıkan Samsung Galaxy S9’u ele alalım. Ana ekranlarda ve menülerde yapacağınız kısa gezintiler sonrasında ufak rötuşlar dışında hiçbir fark olmadığını fark edeceksiniz. Daha hızlı ve daha güçlü olduğu doğru, fakat arayüzün görünüşü ve genel kullanışlılık açısından baktığınız zaman sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Tabii bu söylediklerimiz geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulan “One UI”dan önceydi. Samsung yayınladığı ve One UI adını verdiği büyük bir güncellemeyle arayüz konusunda, kendi çapında devrim niteliğinde değişiklikler yaptı. Yalnızca Galaxy S8, Galaxy S9, Note8, Note9 ve yeni çıkacak Galaxy S10 serisi için indirilebilir olacak bu arayüz güncellemesinde amaç kısaca şöyle özetlenmiş: “Sunmaya çalıştığımız şey; temiz görüntü, erişim kolaylığı ve yumuşak renkler.”

Gittikçe büyüyen telefonlar artık tek elle kullanılması zor bir hale gelmişti. Bu güncelleme ile beraber göze çarpan en büyük detay da tam olarak bu noktaya parmak basmış; mesajlardan tutun da alarmlara kadar telefonun kendisine ait uygulamaların tamamında kullanım kolaylığı arttırılmış.

Bunun için çok basit ve mantıklı bir yöntem kullanmışlar. Ekranı alt ve üst olarak ikiye böldüğünüzü düşünün; ekranın üst yarısına alarmınızın kaç saat sonra çalacağı gibi görmeniz gereken şeyleri yerleştirirken, alt yarısına tıklayarak düzenleyebileceğiniz veya açıp kapatabileceğiniz alarmları yerleştirmişler. Böylece ekranın üst kısmına uzanmak için elinizin ya da parmaklarınızın duruşunu değiştirmeniz gerekmiyor.

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir