Samsung One UI ile Beraber Gelen 5 Yeni Özellik

Posted by

One UI Samsung’un Galaxy S8 ve S8+, Galaxy S9 ve S9+, Note 8 ve Note 9 modellerine sunduğu bir Android Pie 9.0 yazılım ve arayüz güncellemesi. Kullanımı fazlasıyla kolaylaştıran pek çok yeni özellik eklemesinin yanı sıra ayrıca kamera ve stabilite anlamında da iyileştirmeler sağlıyor. Buna ek olarak ilk bakışta gözden kolayca kaçan ve orada olduğunu fark etmenizin zor olacağı birçok yeni özellik ile dolu. İşte bazıları:

1 – Gece Modu: Samsung dışında hemen hemen tüm firmaların uygulamaya soktuğu (Youtube gibi) ve bir yandan gözü daha az yorarken bir yandan da çok güzel görünen gece modu sonunda geldi. Telefonun genelinde ve Samsung’a ait uygulamalarda karanlık bir tema kullanımını sağlayan gece modunu açmak için: Ayarlar -> Ekran -> Gece Modu yolunu izleyebilirsiniz.

2 – Kaydırılabilir Tam Ekran Butonları: Ekranın alt kısmında yer alan home, geri ve açık uygulamalar butonları artık dokunarak çalışan butonlar yerine kaydırmaya olanak tanıyan harekete duyarlı sensörlere dönüşebiliyor. Böylece hem daha geniş bir ekrana sahip oluyor hem de yanlışlıkla dokunmaları engellemiş oluyorsunuz. Kaydırılabilir butonları aktifleştirmek için: Ayarlar -> Ekran -> Navigasyon Çubuğu yolunu izleyebilirsiniz.

3 – Büyük Hızlı Ayarlar Paneli: Ekranın üst kısmından aşağı inen bildirimler ekranın tekrar aşağı çekilmesiyle karşınıza bu ekran çıkıyor. Eskiden bu ekran ekranın 3’te 1’ini kaplarken şimdi tam ekran olarak sizi karşılıyor ve bildirimleri göremeseniz de ayarlar bölümüne gitmenize gerek kalmadan birçok düzenlemeyi yapmanızı sağlıyor.

4 – Uyandırmak İçin Kaldır: Aslında iOS’ta yıllardır var olan bu özellik, düz bir zeminde duran telefonu kaldırdığınızda ekranın aydınlanmasını sağlıyor. Daha gelişmiş bir jiroskop barındırmasına rağmen Samsung cihazlarda kullanılamıyordu. One UI ile aktifleştirmek artık mümkün. Bunun için: Ayarlar -> Gelişmiş Ayarlar -> Hareketler ve İşaretler yolunu takip etmelisiniz.

5 – Animasyonları Kapatma: Sayfalar, uygulamalar, bildirimler açılırken veya kapanırken telefonun olduğundan yavaş hareket etmesini sağlayan animasyonlar artık kapatılabiliyor. Bunun için: Ayarlar -> Gelişmiş Ayarlar -> Animasyonları Azalt seçeneğini ziyaret edebilirsiniz.

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir