Ocak 2019’da Türkiye’de En Çok Kullanılan 5 Mobil Uygulama

Posted by

Bir akıllı telefon için mobil uygulamalar olmazsa olmazlardır. Zaten “akıllı telefon” kavramının tanımı da “uygulama yüklemeye olanak tanıyan telefon” olarak belirtilmektedir. Haliyle bugün “ben telefonu yalnızca aramalar ve acil mesajlaşmalar için kullanıyorum” diyen birinin telefonunda bile en az 15 tane uygulama mevcut. Biz de sizin için; kimi sosyal medya, kimi müzik, kimi eğlence alanında kendini kanıtlamış 2019 Ocak ayında Türkiye’deki tekil kullanıcılar bazında en çok kullanılan uygulamaları araştırdık.

1 – Whatsapp: Muhtemelen bir numarada onu görmek sizi çok şaşırtmamıştır. Bugün 7 yaşındaki bir çocuktan tutunda 77 yaşındaki dedelere kadar hemen herkes Whatsapp kullanıyor. Tabi günlük uğraşlar içerisinde Whatsapp her ne kadar basit eğlencelik bir uygulama gibi görünse de uygulamayı iş için kullanan insanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla.

2 – Instagram: Bir uzman psikoloğa konuyla ilgili yorumu sorulduğunda söylediği gibi:”kendimizi o kadar sevip beğeniyoruz ki herkesin görmesi için sosyal medyada paylaşmaktan kendimizi alamıyoruz.”. Haliyle bu kendiyle barışık olma durumunun bir yan etkisi olarak fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram ikinci sıraya yerleşiyor.

3 – Facebook: Facebook’un bu listede olduğunu görmek tabii ki sürpriz değil. Ancak asıl sürpriz olan uzun zamandır Instagram’ın önünde 2. sırada olan Facebook’un keskin bir düşüşle 3. sıraya gerilemesi. Görünen o ki trend hızlıca değişiyor.

4 – Youtube: Dünyanın en popüler video platformu her gün dünya çapında ortalama 40 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Ve bu 40 milyon kullanıcı her gün ortalama 135 milyon saat video izliyor. Bunun yanı sıra özellikle gençlerimizin “Youtuberlık” konusunda hiç çekimser davranmadığını da hesaba katarsanız, ülke olarak bu miktarda ciddi bir payımız olduğunu tahmin etmek zor olmayacaktır.

5 – TikTok (Musical.ly): Önceden kaydedilmiş görüntülerin üzerine kendi sesinizi veya seslerin üzerine kendi görüntünüzü eklemenize sağlayan TikTok ülkemizde özellikle 15-45 yaş kitlenin oldukça ilgisini çekti. Dünya hemen hemen tüm ülkelerinden çok fazla kullanıcısı olmasına rağmen, düşük nüfus sayısına rağmen Türkiye bu ülkeler arasında 3. sırayı kapmış. Bu duruma sevinsek mi üzülsek mi bilemedik…

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir