Kullanışlı Bir Cep Telefonu Modelinde Ram En Az Kaç Olmalı?

Posted by

Türkçe adı sanal bellek olan ram, cep telefonlarında bulunması gereken en önemli parçalardan birisi konumunda bulunmaktadır. Telefon içindeki dosyaları hızlıca yazıp, okumayı sağlayan ram, aynı zamanda telefon içerisinde yapılan hareketleri hafızasına kaydeder ve daha sonra gerekli olduğu zamanlarda geri getirerek kullanıcısının işini kolaylaştırır. Gün içerisinde girilen birçok uygulama da yararlanılan ram, arka planda çalışır durumda bekleyen uygulamada da çalışmaya devam eder. Bu durum telefonun fazladan ram kullanımına sebep olmaktadır. Hızlı bir telefona sahip olmak için ram hafızasını boş tutmak gerekmektedir. Android işlemciye sahip cep telefonu modellerinde telefonun içerisinde ram temizleme uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamanın ram hafızasını temizlemeye yaradığı söylenir. Ancak bu durumun gerçekle bir alakası yoktur. Android telefonlar belirli bir uygulamaya ihtiyaç duymadan belirli aralıklarla kendi hafızalarını kendileri zaten temizlerler.

Düşük RAM Telefonu Yavaşlatır

4k teknolojisi ile fotoğraf çekimine imkân veren uygulamaların da mobilde yer alması ile birlikte telefonda ihtiyaç duyulan ram miktarı bayağı artmıştır. Özellikle popüler konumda olan mobil oyunların da indirilip oynanması ram ihtiyacını iyiden iyiye artırmaktadır. Ram düzeyinin dolu veya çok yeterli olmadığı durumlarda mobil cihazlarda yavaşlama ve donma gibi durumlar meydana gelmektedir.

Günlük RAM İhtiyacı

Günümüzde özellikle internet ve sosyal medyanın da çok kullanıldığı düşünülürse, bütün bu uygulamalar için 2gb ram kapasitesi bir telefon için en az gerekli plan ram kapasitesi miktarıdır. Bütün uygulamaları aynı anda açıp kullanan bir kullanıcı 2gb ram kapasitesinin üstüne pek çıkmamaktadır. Cep telefonu üreticileri de üretip piyasaya sürdükleri cep telefonlarında ortalama 2-3 gb ram olanağı sunmaktadır. Yeni gelişen teknolojiye bağlı cep telefonları en yeni modellerinde 4 gm ram seçeneğini yaygın olarak sunmaya başlamışlardır. Üretimde kullanılan teknolojinin son çıkan teknoloji olduğu düşünüldüğünde çok yadırganacak bir durum değildir ve bu telefonlar bu ram seviyesini rahatlıkla taşıyabilir. Ancak bunun üzerinde ram vaadi veren mobil üretici firmaları genelde iddialı bir giriş yapsa da tamamen gösteriş amaçlı bu durumu kullanmaktadır.

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir