Katlanabilir telefonlar hakkında neler konuşuluyor

Posted by

Son zamanlarda Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X dahil olmak üzere yeni katlanabilir telefonlar açıklandı.

Katlanabilir telefonlar 2019’un en yeni akıllı telefon trendi olarak görünüyor. Aslında, birçoğu zaten açıklandı.

Bunların ikisi Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X.  Bunların yanında Motorola Razr V4 gibi markaların çıkaracağı duyumu alınan katlanabilir telefonlar da var, bu yüzden heyecanlanacak çok şey var ve bu katlanabilir telefonların hepsini bir araya getirdik.

Bu yüzden sakinleş, oku ve eski sert el cihazına hoşçakal demeye başla, çünkü gelecek daha esnek ürünlerin olacak.

Uzun zamandır Samsung Galaxy X olarak adlandırıldığı söylenen Samsung Galaxy Fold, sonunda ilk katlanabilir telefonlardan biri haline geldiğini duyurdu.

Samsung Galaxy S10 serisi ile birlikte duyurulan Galaxy Fold’un ön tarafında hem 4,6 inç HD + Süper AMOLED ekran hem de iç kısmında katlanabilir 7,3 inç QHD + Dinamik AMOLED ekran var, bu da cihazı hem telefon hem de tablet olarak kullanmanızı sağlayacak.

Üçlü uygulama çoklu işleviyle daha büyük ekranı açarken ya da kapatırken aralarında geçiş yaptığınız herhangi bir içerikle, bir ekrandan diğerine sorunsuz bir şekilde geçmenizi sağlar.

4.380mAh batarya, 12GB RAM, üst uç Snapdragon 855 yonga seti ve altı kamera, 16MP lens ve arkasında bir çift 12MP lens, ön tarafta 10MP kamera ve çift lens 10MP var ve büyük katlanabilir ekranı kullanırken rahatlıkla görülebilir.

Henüz Samsung Galaxy Fold‘u satın alamazsınız, ancak ABD’de 26 Nisan’a ve Avrupa’da 3 Mayıs’a satışa çıkıyor. Ancak, 1.980 $ / 2.000 € (yaklaşık 1.515 £ / 2.760 $) gibi yüksek fiyatlara hazır olun.

Samsung Galaxy Fold‘un açıklanmasından sonra duyurulan Huawei Mate X katlanabilir telefonlar biraz daha farklı özelliklere sahip olacak.

Telefonun teknik olarak iki ekran yerine bir ekranı var, ancak ön tarafta 6,6 inç ekran ve arkada 6,4 inç ekran olacak şekilde 8 inçlik bir ekrandan bir çift küçük ekrana katlanabilir işlevi sunuyor.

Bu, ekranların Galaxy Fold tarafından sunulanlardan daha büyük olduğu ve küçük ekranların da Samsung’unkinden daha az çerçeveye sahip olduğu anlamına geliyor.

Mate X ek olarak, hızlı şarjı olan 4,500 mAh bir bataryası, üç mercekli bir kamerası, ileri teknoloji ürünü Kirin 980 yonga seti, 8GB RAM, 512GB depolama alanı ve 5G’yi de destekliyor.

Bu ek özellikleriyle Galaxy Fold‘dan daha pahalı 2,299 Avro (2,600 Avro / 2,000 Avro / 2,770 Avro) geliyor.

Motorola’nın Razr markasını Motorola Razr V4 ile yeniden geliştirdiği söyleniyor ve eski moda bir kapak tasarımı yerine, katlanabilir telefon olarak o da piyasadaki yerini alacak.

Ön bilgiler, Razr‘ın modern bir tasarımla çıkmasını beklediğiniz gibi, menteşe yerine esnek bir ekrana sahip olacağını doğruluyor.

Telefonun MWC 2019‘da kamuoyuna sunulacağı tahmin ediliyor. Ancak 26 Şubat itibariyle ürün hala sır gibi saklanıyor.

Bununla birlikte, MWC’de düzenlenen basın brifingi sırasında, Motorola’nın başkan yardımcısı ve genel müdürü Anthony Barounas, “Bugün dükkanları dolaşırsanız, benim için telefonlar aynı görünüyor. Motorola mı yoksa [başka bir marka] mı olduğunu görmek zor. Tüketiciye nasıl farklılaştığımızı, onlara gerçekten farklı bir şey sunduğumuzu göreceksiniz.

“Ve burası Motorola‘nın çok büyük bir yatırıma sahip olduğu yer. Çok fazla şey söyleyemem ama orada çok büyük bir etkiye sahip olacak bir franchise sahibiz.” Bu yüzden katlanabilir bir şeyin bir noktada geldiğinin doğrulanmasına yakın zamanda görülecek.

Bununla birlikte, çoğu katlanabilir telefon gibi, kabaca 1.500 dolar (yaklaşık 1.170 £, 2.010 Avustralya doları tutarında) rivayetli bir başlangıç ​​fiyatı ile pahalıya bir ürün olacak.

“Konu katlanabilir olduğunda, hepimizin katlanabilen bir cihaza sahip olduğumuzda [gün gelecek]. Zaman içerisinde katlanabilirlerin fiyatı düşerse – 5G ile daha uygun fiyatlı ve daha fazla içerik sunan bir cihaz sunmak istiyoruz. Öncelikle buna odaklandık ama katlanabilirler… evet, bu cihazlara sahip olacağız.”

Bundan önce, LG‘nin çalışmalarında katlanabilir bir telefona sahip olduğuna dair söylentiler duyduk ve bu da şirketin son dönemdeki finansal sonuçlarında “farklı form faktörlerine sahip akıllı telefonlar” dan bahsettiği ve katlanabilir bir telefon konseptini patenti aldığından bahsedilmişti.

Şirket ayrıca, şimdiden katlanabilir bir TV yaptı, bu yüzden görünüşte uzmanlığa sahip olduğunu gösterdi. Kısacası, henüz hiçbir şey teyit edilmemişken, katlanabilir bir LG telefonun için sorulacak soru ‘ne zaman gelecek’ olduğu gibi görünüyor. Şirket bu konuda aceleci görünmüyor ama her an bir sürpriz yapabilirler.

Bu arada, telefona ikinci bir 6.2 inç ekran eklemek için LG V50 ThinQ‘a bağlanabilen bir cihaz olan LG DualScreen‘i duyurdular. Bu gerçek bir katlanabilir telefondan uzak, ama hiç yoktan iyidir.

TCL, katlanabilir bir telefon üreten ilk telefon markaları arasında yer almayı umduğunuz bir isim olmayabilir ve bu doğru bir yaklaşım, çünkü gelecek yıla kadar kendi markalarının hiçbirini katlanabilir olarak (muhtemelen BlackBerry ve Alcatel) piyasaya sürmeyeceklerini söylüyorlar.

Ancak TCL, MWC‘de katlanabilir bir konsept cihazı ortaya koydu. Bu, 7.2 inçlik 2048 x 1536 AMOLED ekrana ve dört arka kameraya sahip ancak kilit özelliklerden biri nispeten uygun bir fiyat olarak göründüğü için, bu katlanabilenin rakiplerinin sunduğu özelliklere sahip olacağını düşünmüyoruz.

Bu listedeki bazıları kadar yakın tarihte gelmesi muhtemel olmasa da, Apple da yakın zamanda katlanabilir bir telefon duyurusu yapabilir.

İlk önce söylentisi, Apple‘in 2020 yılında piyasaya sürüleceği iddiasıyla ilk kez 2017 yılının sonlarında ortaya çıktı. Apple aldığı patentlerde katlanır ekran özelliğini gördük , bu durum Apple en azından fikri iyi araştırdığı ve geliştirme aşamasında titiz davrandığını düşünüyoruz.

Telefonların katlanmasının tüketici kullanımında pratik olduğu kabul görürse Apple‘ın sonunda yer alması hızlanır, ancak şirket genellikle teknolojiyi cilalamayı beklemekten ziyade başkalarınca cilalanmasını bekler, bu yüzden bir süre çıkaracakları ürünü göremeyebiliriz.

Apple‘da olduğu gibi, Sony de katlanabilir bir telefon üzerinde çalışıyor duyumu aldık.

Bunun kanıtı , hem katlanabilir hem de katlanabilir akıllı telefonları ayrıntılandıran bir Sony patentininin olmasıdır. Tabii ki, patentler her zaman ürün haline gelmez, ancak sektörün geri kalanının bu yönde ilerlemesi nedeniyle Sony‘nin de ürün çıkarması şaşırtıcı olmaz.

Ancak, MWC 2019’da bir grup yeni telefon açıkladığından ve aralarında bir katlanan ürünü bulunmadığından, yakın bir zamanda bunu beklemiyoruz. Bunun yerine, Sony Xperia 1‘in sunduğu özellik gibi 21: 9 ekranlara odaklanmış görünüyorlar.

Açıklanacak ilk katlanabilir telefon aslında Royole FlexPai idi . 

Şu anda yalnızca Çin’de satılan (geliştirici sürümünden memnun değilseniz) ve 1.300 dolara ucuz değildir (yaklaşık £ 1.000 / AU $ 1.825).

Yapılan incelemede, hem çok yavaş hem de çok yavaş bir kamera olduğunu görüldü. Kısacası, çıkış ürünü olmaktan daha fazla birşey ifade etmediği görünüyor.

Bir Xiaomi katlanır telefon , iki kısa videoda tanıtıldı . Sunumda tek bir merkezi katlama yerine iki katlama menteşesi olan bir cihaz gösteriliyor.

Şimdilik çok heyecanlı olmayın, çünkü bu şimdilik bir konsept cihaz olarak düşünülebilir.

Xiaomi‘nin kurucu ortağı olan Lin Bin, sosyal medyada “Xiaomi’nin çift katlanan cep telefonunun geldiğini” söyledi. Ayrıca, “isterseniz, gelecekte seri üretim makinesi yapmayı düşüneceğiz.” dedi. “

Xiaomi, MWC 2019‘daydı, Xiaomi Mi 9 gibi aygıtlar sergiliyordu , ancak katlanır telefonu sunumda yoktu.

Oppo, Huawei Mate X‘e çok benzeyen katlanabilir bir konsept cihazı ortaya koydu.

Ancak, henüz teknik özelliklerle ilgili hiçbir şey bilmiyoruz ve büyük olasılıkla, en kısa zamanda bunu satın alamayacaksınız. Çünkü şirket piyasanın oluşumunu bekleyecek ve tüketicilerin seri üretimden önce katlanabilir telefonlara ilgi seviyesini görecek.

Görünüşe göre ZTE de , ‘hayatınızı esnetecek’ bir Nubia alt markasından bir cihaz satarak firma katlanan telefona gireceği işaretini veriyor. Bu mutlaka bir katlanır telefon olacağı anlamına gelmez, ama kesin olacağı iddiaları çıkan söylentilerle güçleniyor.

Vivo, katlanabilir telefon pazarına girmek için kendi alt markası iQOO‘yu kurdu. Cihaz için ilk günler, varlığının tek ipucu birkaç çevrimiçi render sızdırmasıydı , ancak bu diğer katlanabilir özelliklerden çok daha fazla seçeneğe sahip olacak gibi.

İQOO katlanabilir telefonunun bir kenarı, eğer çıkan söylenti doğruysa, fiyatı yaklaşık 7000 CNY veya yaklaşık olarak 1000, 800 £, 1.450 $ ‘dan başlayacağı yönünde. Eğer bu haber doğruysa ve ürün özellikleri benzer veya daha iyiyse diğer benzer cihazların fiyatlarından çok daha ucuz olacağını gösteriyor.

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir