Katlanabilir bir iPhone Ne Zaman Gelecek?

Posted by

Apple Core incelemesinde, Apple’ın katlanabilir telefon trendine nasıl uyduğuna, iPhone‘un bükülmesini engellemesinin gerekmediğine ve şirketin Samsung Galaxy Fold‘a ne kadar sürede bir rakip olabileceğine bir göz atacağız. Ayrıca Apple Music desteği alabilecek bir ürün olan Apple Watch‘a geldiği söylenen en son sağlık özelliğini inceleyeceğiz.

Apple katlanabilir bir iPhone başlatacak mı?

Katlanabilir telefon trendi, 2019 yılına fırtına gibi giriş yaptı; Samsung , Huawei ve FlexPai gibi şirketler yakında tüketicilerin elinde olacak olan bükülebilir cihazları açıkladılar. Karar, bu katlanabilir cihazların akıllı telefonların geleceğini temsil edip etmediğine dair net bir fikir birliği yok, ancak öyleyse bu koşullarda esnek bir iPhone çok zaman geçmeden açıklanacaktır.

Apple‘ın katlanabilir bir telefon yapmakla ilgilendiğine dair çok sayıda kanıt var. Şirketin 2011 yılına kadar uzanan geçmiş olan katlanabilir telefon patentleri var, buradan da anlaşılacağı gibi Samsung Galaxy Fold‘a benzer şekilde bükülebilen menteşeli bir telefon için planları var. Apple, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi‘ne göre 2014 yılında onaylanan katlanabilir bir cihaz için ilk patentini bile aldı . Bu yıl Apple, orijinal tasarımların bir uzantısı gibi göründüğünü ve cihazın içeride olduğu gibi katlandığını gösteren daha fazla ayrıntıyı gündeme aldı. Ancak Apple, bir adım daha ileri gitmek isteyecektir. Ve durumda bir bükülebilir iPhone hayal etmemiz hiç de yanlış olmaz. Hollandalı endüstriyel tasarımcı Roy Gilsing bazı oldukça gerçekçi yayınlanan görüntüleyicilerinin oluşturulduğu Foldable.News tasarımın nasıl görüneceğine gösteriyor.

Yine de, katlanabilir bir iPhone gerçeğe dönüşmeden önce şirketin başa çıkması gereken bazı zorluklar var.

Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi Apple‘ın ekran sorunu. Apple’ın yeni iPhone’ları için bazı OLED ekranlarında Samsung’a güvendiği bir sır değil. Business Insider’da belirtilen Goldman Sachs analistlerine göre, Samsung bu aşamada katlanabilir ekran teknolojisini özellikle en büyük rakibi ile paylaşmak istemiyor.

Bu arada, Apple’ın, TV’ler için katlanabilir ekran teknolojisini de deneyen bir şirket olan LG’yi ikincil bir ekran üreticisi olarak seçtiği bildirildi, ancak telefonlarda LG ,Samsung’un birkaç yıl gerisinde görünüyor.

Şimdiye kadar duyurulmuş olan katlanabilir telefonların çoğu, ekranlarını, yani plastikleri kapatmak için bir çeşit polimer karışımı kullanmaktadır. Ancak Apple‘ın cam üreticisi Corning ile uzun süredir devam eden ilişkisi göz önüne alındığında , şirketin ekranlarını plastikle kaplayacağına inanılıyor, bu durum şirket ihtiyaçlarına uygun bir bükülebilir cam çözümü geliştirene kadar beklemek anlamına geliyor. Son zamanlarda Corning‘in ana merkezine olan yolculuğumuza dayanarak , şirketin halihazırda esnek cam geliştirdiğini biliyoruz, ancak piyasaya gelen diğer cihazların bazılarındaki plastik gibi yarı yarıya katlanabilme özelliğini yakalayamamıştır.

Ve son olarak, kullanıcı deneyimi önemli bir etken. Apple‘ın, yazılımı desteklemediği sürece katlanabilir bir iPhone başlatmayı seçmesi ihtimali yok. Bu, şirketin ilk olarak bu katlanabilir deneyiminin bir iPhone’da nasıl görüneceğini öngörmeye başlamak için geliştiricilere platformu açmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Bütün bunlar söylemek gerekirse, 2019’da katlanabilir bir iPhone çıkacağını düşünmüyoruz. Bazıları 2020’nin bir İPhone katlanabilir telefonlar için çıkış yılı olacağını düşünüyor, ancak bu sorunlar göz önüne alındığında bu ihtimal bile net değil. Apple kaçınılmaz olarak bükülebilir telefon oyununda geç kalacak, ama sonuç olarak bu o kadar da kötü bir durum olmayabilir. Roger Cheng’in bir yorumunda; şu anda katlanabilir telefonların biraz pahalı olduğunu, yüksek fiyat etiketleri, sınırlı kullanılabilirlik ve potansiyel olarak buggy yazılımı bulunduğunu belirtti.

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir