Huawei ABD hükümetine konan yasak yüzünden dava açtı

Posted by

Çinli şirket, davaların Washington ‘un güvenlik tehdidi olarak değerlendirmesinden sonra “son çare” olarak dava açacaklarını söyledi.

Huawei , ABD ile olan mücadelesinde en son salvoyu kovdu ve ABD hükümetine telekomünikasyon ekipmanı yasağı nedeniyle dava açtığını doğruladı.

Şirket, basın toplantısı sırasında Perşembe yerel saatlerinde Çin’in Shenzhen kentindeki bir basın toplantısı sırasında konuyu duyurdu. Dava, Teksas’ın Doğu Bölgesi’ndeki ABD Bölge Mahkemesinde yapılmıştır (ABD’nin merkezi Plano, Teksas’ta bulunmaktadır).

Yasal süreç hakkında konuşan Huawei Yönetim Kurulu Başkan Vekili Guo Ping, ABD Kongresinin Huawei ürün ve ekipmanı üzerindeki yasağı için “herhangi bir kanıt” sunmadığını ve dolayısıyla “anayasaya aykırı” olduğunu söyledi.

Guo, “Yasak ABD’li müşterilerimize hizmet etmemizi önlüyor, itibarımıza zarar veriyor ve ABD dışındaki müşterilere hizmet verme fırsatından da mahrum kalıyoruz.” dedi. “Güç ilkelerinin ayrılığını ihlal ediyor, ABD’nin yasal geleneklerini bozuyor ve bu ABD Anayasası’nın doğasına aykırı” dedi.

“Huawei bu yasal işlemi gerekli ve son çare olarak düşünüyor.”

Hukuki zorluk, Başkan Donald Trump ‘ın geçen yıl imzaladığı Ulusal Savunma Yetki Yasası’na (NDAA) eklenmesiyle sonuçlanıyor . Tasarı , ABD hükümetinin ve müteahhitlerinin Huawei’den belirli telekomünikasyon ve video gözetim ekipmanlarının yanı sıra ZTE de dahil olmak üzere diğer Çinli iletişim şirketlerinin bir kısmından ürün satın almalarını yasaklıyor. Yasak, herhangi bir hükümet sistemi için “temel” veya “kritik” kabul edilen bileşenleri ve hizmetleri kapsamaktadır.

Guo, basın toplantısında şirketin ulusal güvenlik konusundaki sicilini savundu ve Huawei’nin telekomünikasyonda, özellikle 5G’de dünya lideri olduğunu yineledi.

Huawei’nin Küresel Siber Güvenlik ve Gizlilik Sorumlusu John Suffolk, son yıllarda Petya ve WannaCry gibi kötü amaçlı yazılım saldırılarının “hiçbiri Huawei’den gelmiyor” şeklinde küresel bir tehdit oluşturduğunun yanlış bir söylem olduğunu yineledi .

Suffolk, “küresel tedarik zinciri binlerce zayıflık ve zayıflık yaratıyor” dedi. “Yalnızca 2017 ve 2018’de, güvenlik açıkları yayınlayan şirketlerden 30.000 adet güvenlik açığı vardı. Güvenlik açıklarını yayımlayan ilk 10 kuruluştan dokuzu Amerikan şirketleriydi.”

Huawei’nin Baş Hukuk Sorumlusu Song Liuping ayrıca, Huawei’nin “mükemmel güvenlik sicili” ni savunma için yasal imkan olmadığından, yasağın yasal bir süreç olmadan yürürlüğe girdiğini de belirtti.

Song, “Huawei, suçlamalaları yanıtlama şansını hiç bulamadı… ABD Kongresi, Amerikan anayasasına aykırı olarak, aynı zamanda milletvekili, savcı ve jüri üyesi kimliğiyle saldırdı” dedi.

Huawei, NDAA kısıtlamaları üzerinde kalıcı bir tazminat talep ediyor ve kısıtlamaların anayasaya aykırı olduğuna dair bildirimde bulunuyor.

Song, “Huawei ürünlerinin Amerikan halkına sağlandığı ve ABD’nin ulusal güvenliğinin tamamen korunduğu bir çözüm bulmak için ABD başkanı ve onun yönetimi ile birlikte çalışmak istiyoruz” dedi.

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir