Eski akıllı telefonunuzun performansını arttırmak için 7 ipucu

Posted by

Bilgisayarlar gibi, akıllı telefonunuz da bir süre kullandıktan sonra yazılım katmanları, uygulamalar, dosyalar ve işlemler ile yavaşlayabilir, bu da kullanımı dahazor ve daha sinir bozucu hale getirebilir – ve hatta daha da kötüsü kullanılamaz hale getirir.

Sorunun tehlikeli veya bozulmamış donanımlara uymaması durumunda, bu performans sorunları genellikle akıllı telefonunuzun yazılım öğelerinin güncellenmesi ve / veya geri çekilmesi ile giderilebilir. 

Yani, eski telefonunuzu yedek bir ikinci telefon olarak ya da yeni iyileştirmelerle kullanmak sorunlarınızı belli ölçüde sorunu çözer ve bu sayede akıllı telefonunuz yine yeni gibi çalışır.

1. Sistem yazılımınızı güncelleyin

Android veya iOS’un en son sürümüne güncellemek, akıllı telefonunuza mevcut en yeni uygulamalar, oyunlar ve hizmetler için optimize edilmiş iyileştirmelerle yarar sağlayabilir.

Neden Yapmalıyım?

Bir telefon ilk çıktığında, işletim sisteminin belirli bir sürümüyle birlikte gelir – örneğin Android 9 Pie veya iOS 12 . Her yıl, eski cihazların kullanımına sunulacak olan işletim sisteminin yeni bir sürümü duyuruyor.

Ek olarak, güvenlik güncelleştirmeleri yaklaşık olarak her ay tekrar yayımlanır ve kullanıcılar güncellemelerde de açıklanan hataları bu sayede ortadan kaldırabilirler.

Sistem yazılımı nasıl güncellenir?

Bir iPhone veya Android akıllı telefon kullanıyorsanız, ayarların güncel olup olmadığını kontrol etmek için arama çubuğuna ‘güncelleme’ yazın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Android ve iOS cihazları, bir süre için güncelleme yapmadıysanız yapmanız gereken güncellemeleri manuel olarak kontrol etmeniz gerekir.

Genel bir kural olarak, Android telefonların çoğu yaşamları boyunca büyük bir yazılım güncellemesi ve daha birçok küçük yazılım güncellemesi alır. Bu arada, iPhone’lar rakiplerinden fazla olarak dört ana güncelleme yapabilmektedir, bu nedenle iPhone’ların Androidleri rakiplerine göre nispeten daha yüksek satış değerlerine sahiptir.

2. Uygulamalarınızı güncelleyin

Uygulamaların güncel tutulması, uygulama geliştiricilerin, farklı akıllı telefonlar için yazılımlarının performansını hassas bir şekilde iyileştirmelerini sağlar.

Neden Yapmalıyım?

Güncellemeler, hataları gidermek ve yeni özellikler eklemek için sık sık gerçekleşir ve çalıştırdıkları tüm cihazları için en iyi duruma getirir – veya en azından bunu amaçlar.

Bu, Android uygulamalarının birçok farklı üreticinin el cihazlarıyla ve farklı ekran boyutlarına ve çözünürlüklerine sahip olması gerektiği için, özellikle uyumsuzluk için potansiyel olarak daha büyük bir kapsamda olması gerektiği için, özellikle Android telefon kullanıcıları için önemlidir.

Uygulamalar nasıl güncellenir?

Bir Android kullanıcısıysanız, Google Play Store’u açmak için, ekranın sol üstündeki üç yatay çizgiye dokunun ve ‘Uygulamalarım ve oyunlarım’ı seçin.

Burada, ‘Tümünü güncelle’ etiketli büyük bir yeşil düğme bulacaksınız – dokunun ve mevcut uygulamaların en yeni sürümlerine geçiş yapın.

İPhone’larda ise App Store’u açın, Updates etiketli sekmeyi tıklayın ve ‘Tümünü güncelle’ düğmesine basın. 

3. Mümkün olduğunda otomatik güncellemeyi kapatın

Bu muhtemelen, güncellemelerin çok önemli olduğu konusunda son iki ipucunu harcadığımızdan sonra, mantıksız geliyor olabilir; ancak telefonunuz depolama alanı ya da batarya gücü yetersizse, uygulamaları ve yazılımı güncellemek, muhtemelen kendi kontrolünüzde yapmak isteyeceğiniz bir seçim olacaktır.

Neden Yapmalıyım?

Bir uygulamayı güncelleme işlemi, adil bir miktar batarya gücü gerektirir. Telefonunuz bir yazılım indirmek ve açmak, kontrol edildiğinden emin olmak için her şeyi doğrulamak, kurmak ve bir kısayol oluşturmak zorunda olduğu için o sürede enerji ihtiyacını karşılayacak gücü olmalıdır.

Bazı uygulama güncellemeleri, güncelledikleri uygulamadan ve birkaç megabayttan bir gigabayttan daha büyük olduğu için bu işlemler daha çok zaman alabilir.

İşletim sistemi güncellemelerine gelince, bunlar daha da büyüktür ve tamamen yüklenebilmesi için telefonunuzun sıfırlanmasını gerektirir. Zaten yavaş olan daha eski bir cihaz kullanıyorsanız, bir işletim sistemi güncellemesi işinizi halledene kadar telefonunuzu kasacaktır.

Otomatik güncelleme nasıl kapatılır:

Android telefonunuz varsa, Google Play Store’da ayarları açın, ardından ‘ Uygulamaları otomatik güncelle ‘ seçneğinde ‘ Uygulamaları otomatik güncelleme ‘seçeneğini seçin.

Bazı Android cihazlar size otomatik güncelleme indirmelerini kapatmak için bir çözüm sunmayabilir.

Telefon işletim sisteminizin nelere izin verdiğini bulmak için ayarlara gidin ve arama çubuğunda ‘Güncelle’ seçeneğini bulun. ve kontrol edin.

İPhone’unuz varsa, sistem ayarlarını açın, ‘ iTunes & App Store ‘ öğesini seçin ve ‘ Updates ‘ seçeneğinin yanındaki seçimin kapalı olduğundan emin olun.

Bu seçenekle birlikte, iPhone ayarları aynı zamanda OS güncellemelerinin kapatılabileceği yerdir. Sistem ayarlarında ‘Genel’ alt menüsüne gidin ve ‘Yazılım Güncelleme’yi seçin. Burada otomatik indirmeleri açıp kapatabilirsiniz.  

4. Tarayıcı önbelleğinizi temizleyin

Telefonla geçen bir veya iki yıl sonra, eski belgelerin, önbelleğe alınmış resimlerin ve kullanılmayan uygulamaların ne kadar yer kaplayacağına şaşıracaksınız ve bu durum performans düşüklüğünden düşük depolama uyarılarına kadar herhangi bir şeyle sonuçlanabilir.

Neden Yapmalıyım?

Web’e göz attığınızda telefonunuz, göz atma verilerinizi, görüntülediği her resmin sürümlerini cihaz belleğine kaydedebilir.

Bu sizi tedirgin edebilir, ancak bu sizin yararınızadır – aynı siteye tekrar girdiğinizde içeriği tekrar indirmek zorunda kalmıyorsunuz ve bu sayede hem zamandan hem de mobil verilerden tasarruf etmeniz sağlanıyor.

Bu soruna yardımcı olmak üzere, hem Google hem de Apple akıllı telefon tarayıcınızda bir düğmeye basarak bahar temizliğini yapmanıza yardımcı olacak yerleşik araçlar sunar.

Android ve iOS’ta tarayıcı önbelleğini temizleme

İOS veya Android’de Chrome kullanıyorsanız, açın ve uygulama ayarlarına gidin. Aşağı kaydırın ve ‘ Gizlilik ‘e dokunun. Ardından, ‘ Tarama Verilerini Temizle ‘ seçeneğine dokunun. Burada, hangi tarama verilerini silmek istediğinizi seçebilirsiniz.

En üstteki iki kutu göz atma geçmişinizi ve kaydedilmiş şifreleri siler – muhtemelen bunları seçmek istemezsiniz. Bunun yerine, yukarıdaki resimde olduğu gibi ‘ Önbelleğe alınmış görüntüler ve dosyalar ‘ öğesinin seçili olduğundan emin olun – bu, herhangi bir web tarayıcısının açık bıraktığı bir bileşendir. Son olarak, ‘ Verileri Temizle ‘ seçeneğine basın.

Android kullanıcıları için bir püf noktası – ayrıca, Google’ın Dosyaları gibi bir dosya gezgini kullanarak yapabileceğiniz indirme klasörünüzdeki kullanılmayan dosyaları da silmek isteyebilirsiniz . İndirilenler klasörüne gidin; burada telefonunuzun kullanım ömrü boyunca toplanan tüm gereksiz dosyaları el ile temizleyebilirsiniz.

5. Uygulamaları kaldırın

Eski donanım kullanıyorsanız, birkaç hafta boyunca kullanılmayan uygulamalar kaldırılmalıdır. 

Neden Yapmalıyım?

Yalnızca yer gereksiz kaplarlar ve düşük depolama alanı oluşmasına neden olurlar, bu da telefonunuzu yavaşlatabilir, aynı zamanda arka planda çalışabilirler – ve üst üste çalıştıklarında, bu işlemler telefonunuzun işlemcisine büyük bir yük oluşturur.

Uygulamalar, kullandıkça daha da büyür. Örneğin, WhatsApp’ta paylaştığınız ve aldığınız tüm bu gifler, resimler ve video klipler, uygulama kaldırılıncaya ve verileri silinene kadar telefonunuzun belleğine otomatik olarak kaydedilir.

Depolama uygulamaları nasıl kaldırılır?

iOS ve Android ayarlarında hem depolama menüleri var. Bunlar, depolama alanınızın ne kadar işe yaradığı ve ne tür içerik doldurduğuyla ilgili bilgileri size gösterir. 
Bu, herhangi bir şeyi kaldırmadan önce ilk adımınız olmalıdır, çünkü uygulamaların ne kadar büyük olduğunu ve en çok alanı ne kapladığını orada görebilirsiniz.

Moto One veya Nokia 7.1 gibi bir Android One telefonunuz veya Google Pixel 3 gibi Android çalışan bir el cihazınız varsa, ihtiyacınız olan her şey depolama menüsünde düzgün bir şekilde yerleştirilir.

Google, ‘Oyunlar’, ‘Film ve TV uygulamaları’ ve ‘Diğer uygulamalar’ tarafından ne kadar alan kullanıldığını faydalı bir şekilde gösterir.

Galaxy Note 9 veya Galaxy S9 gibi Samsung telefonlar da benzer işler yapan ayarlar içinde bir ‘ Cihaz Bakımı ‘ bölümüne sahipken, Mate 20 Pro gibi Huawei telefonlarının saklama sayfasında bir ‘ Temizleme ‘ aracı vardır.

İPhone’larda, iOS içinde Apple, işlerin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için kullanılmayan uygulamalardan kurtulmanın akıllı bir yolu vardır. Verilerinizi güvende tutarken kaldırır ve uzun süredir bir uygulamayı kullanmadığınızda bunu otomatik olarak yapar.

Bu ayarlara, ‘Genel’ altındaki, ‘iPhone Depolama’ alt menüsündeki ayarlardan erişilebilir veya ayar menüsünde ‘iTunes ve App Store’a gitmeniz bir öneri değilse’ bu özelliği açma seçeneği sunar.

6. En sevdiğiniz uygulamaların (Android) hafif sürümlerini yükleyin veya web uygulamalarını kullanın

Facebook, Line ve Microsoft gibi yazılım sağlayıcılar, sık yüklü uygulamaların kolaylaştırılmış sürümlerini oluşturur; böylece daha eski veya daha düşük kapasiteli aygıtlara sahip kullanıcılar yazılımlarının keyfini çıkarmaya devam ederler – çoğu insanın bilmediği şey, bunların çoğunun yalnızca yeniden paketlenmiş sürümleri olduğudur, yani mobil olarak optimize edilmiş web siteleridir.

Neden Yapmalıyım?

Uygulamalar sürekli şişen balonlara benzer, bu yüzden ilk kuruldukları zaman sadece birkaç MB alabilecekleri halde onları ne kadar fazla kullanırsanız o kadar büyük hacme ulaşırlar.

Bu uygulamaların yalnızca hafif (veya ‘lite’) sürümleri daha küçük olmakla kalmaz, aynı zamanda daha az yüksek kapasiteli içeriğe de sahiptir, bu da tam sürüm alternatiflerinden daha yavaş ‘şişirir’.

Hafif uygulamalar nasıl kurulur?

Uyumlu bir Android telefonunuz varsa, bu bir parça kek – sadece Google Play Store’u açın, aşağıdaki uygulamalardan birini arayın ve ardından yükle düğmesine basın: 

Facebook Lite

Facebook Messenger Lite

Google Haritalar Git

Gmail Git

Satır Lite

Skype Lite

YouTube Git

Yüklemek istediğiniz herhangi bir uygulamanın hafif bir sürümünü bulursanız, diğer ağır sürümünü kaldırdığınızdan veya devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

Popüler uygulamaların hafif sürümlerini desteklemeyen bir Android telefonunuz veya iPhone’unuz varsa, korkmayın – büyük miktarda depolama alanından tasarruf etmek için yalnızca popüler sitelerin ve hizmetlerin web tabanlı sürümünü kullanın.

Bunlar kolay erişim için sık kullanılanlar olarak kaydedilebilir – ve şimdi gerçekten iyi bir deneyim sundukları için ‘web uygulamaları’ olarak anılırlar.

7. Fabrika ayarlarına sıfırlama

Diğer denemelerini yeterli olmazsa ve telefonunuz hala bir salyangoz hızında sürünüyorsa, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi kesinlikle işleri hızlandıracaktır.

Neden Yapmalıyım?

Telefon markanız veya modeliniz ne olursa olsun, bir veya iki yıllık kullanım, gizli dosyalar, uygulama verileri ve kullanım tuhaflıkları olan herhangi bir cihazı yoracaktır. Bir sıfırlama her şeyi temizler.

Yine de uyarılırsınız: telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak, tüm uygulamalarınızı, fotoğraflarınızı ve verilerinizi siler. Güvenli olacak olan tek dosyalar bulutta veya bir hafıza kartında saklanan dosyalardır ve bazıları sağ veya yanlış kutuyu işaretlerseniz hafıza kartlarını bile siler.

Bu nedenle, Android telefon kullanıyorsanız tüm depolama kartlarını çıkarmanızı ve bu işleme devam etmeden önce saklamak istediğiniz herhangi bir şeyi tamamen yedeklemenizi öneririz.

Android veya iOS telefonunuzu nasıl silebilirsiniz

Telefonunuzu sıfırlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bir iPhone veya Android telefonunuz varsa, ayarların içindeki arama çubuğuna ‘Reset’ kelimesini yazın.

Telefon üreticinize bağlı olarak, Android telefonlar, aynı anlama gelen çeşitli seçeneklerden birini size sunacaktır – tipik olarak, yukarıdaki resimde olduğu gibi ‘Telefonu sıfırla’, ‘Tüm verileri sil (fabrika ayarlarına sıfırla)’ veya ‘Fabrika verilerine sıfırla’ . Bunun gibi görünen herhangi bir şeye dokunun; telefonunuz sıfırlama işlemi boyunca size rehberlik edecektir.

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir