Android Mi? İos Mu Daha İyi?

Posted by

Aralarında pek çok ortak özellik bulunmasına rağmen android ya da ios telefonlar arasında kararsız kalanlar için bu soru hala geçerliliğini koruyor. Ara yüz, bildirimler, ayarlar konusunda aralarında pek çok benzer yaklaşım bulunur. Görüntü, ergonomi ve şarj ömrü açısından da her iki modelin farklı modelleri bulunmaktadır ve bu yüzden aralarında bu konularda bir kıyaslama yapmak mümkün değildir. Bu telefon modellerini birbirinden ayıran nazı kriterler söz konusudur.

Android ve İos hangi Konularda Ayrılıyor?

Bu iki telefonu karşılaştırmak için şu kriterler değerlendirilebilir:

1- Güvenlik

2- Uyumluluk

3- Gizlilik

4- Uygulamalar

Genelde güvenlik açısından beğenilen telefonlar ios modelleridir. Her uygulamayı kabul etmeye ios telefonlar çok seçiciyken androidler bu konuda daha rahattır. Android telefona sadece google uygulamaları eklenebilir ama bu alan çok geniştir. Ve mutlaka kötü yazılım içeren siteleri de kapsar.

Farklar Nelerdir?

Uyumluluk konusunda ise yine android telefonlar başı çeker. İos telefonların üreticisi Apple şirket politikası gereği sadece Apple ürünleriyle uyumlu olabiliyor. Bu konuda Android telefonlar ise çok sayıda seçenek sunuyor.

Diğer bir önemli mesele de gizlilik konusudur. Bu konuda ios telefonların ne kadar özenli olduğu tartışılmaz. Apple bu telefonlara özel bilgileri saklama konusunda telefonlara büyük bir rol veriyor. Bu durum da hemen her konuda sürekli reklam almanızı ve bütün bilgilerinizin paylaşılmasını engelliyor. Gizlilik ve kişiye özel bilgilerin saklaması konusunda kesinlikle tercih edilmesi gereken telefonlar ios modellerdir.

Uygulamalar konusunda ise yine android telefonlar çok daha fazla seçenek sunuyor. İos telefonlarda bazı uygulamaları değiştirmek çok zorken, android telefonlarda çok daha rahattır.

Bir türlü karar veremiyorsanız bilmelisiniz ki aslında bu tamamen kişisel bir tercihtir. Kullanım alışkanlıklarına göre bir modele takılıp kalmamalısınız. Bu konuda seçeneğiniz fazladır ve farklı özelliklerine göre kendinize göre bir telefon mutlaka bulabilirsiniz. Şarj ömrü, dayanıklılık ve ergonomik olması açısından ise her iki marka da farklı seçenekler sunar. Yine aralarından kendinize göre özel bir model bulabilirsiniz. Cep telefonu seçmek zor bir iş gibi görünse de aslında özellikleri araştırınca hemen yapılabilir.

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir