Akıllı telefon üreticileri için zor kararlar alma zamanı yaklaşıyor

Posted by

Küresel akıllı telefon pazarının zirveye ulaştığı bu dönemde; yüksek rekabet, ürün tasarım çeşitliliğindeki artış, alternatif ürünlerde uygulanan fiyat politikaları, ve son olarak da dünya ekonomisindeki olumsuzluklar üreticiler için işi iyice zor hale getirdi.

Akıllı telefon satışlarının düşmesinin ana nedenlerinden biri, kullanıcıların artık telefonlarını daha uzun süre tutma eğiliminde olmaları, bazı tahminlerde ortalama akıllı telefon sahibinin her üç yılda bir cihazları değiştirdiğini gösteriyor.

Doğal olarak, üreticiler bu sürenin ideal olarak bir yıl daha kısa olmasını tercih ederler. Elbette, bu gerçekçi olmayan bir hedef. Yine de, üç yıl uzun bir süredir ve eğilim, yükseltme döngüsünün daha da uzaması yönündedir. Bu şekilde üreticileri aleyhine değişen tüketici davranış ve istekleri karşısında, üretici şirketler akıllı telefon satışlarını arttırabilmek için akla gelen birkaç olasılık:

Nesiller arasında daha büyük geliştirmeler sunun

Bu en bariz çözüm olarak herkesin aklına geliyor ve kolay bir düşüncenin ürünü olarak rekabette üreticilere yeterli üstünlüğü sağlamıyor. Yeni bir telefon düşüncesi olan bir tüketici için; yeni ürünün birkaç yıl önce sahip olduğundan üç kat daha hızlı olduğunu, çektiği resimlerde çok daha iyi sonuçlar verdiğini görürseniz bu sizi satınalma konusunda ikna edebilir, değil mi? Özellikle bu ekonomik kriz söylentilerinin yoğunlaştığı dönemde zor kazanılan paranızın bir kısmını harcamaya daha yatkın olacaksınız.

Tabii ki, ürün fayda özelliklerindeki yükseltmeler yaşam kalitesi iyileştirme özelliğini de içerirse tüketiciyi satın alma konusunda ikna etmek daha kolay olacaktır. Genelde üreticilerin sunduğu özelliklerin ihtişamına kapılıp gereklilikleri ve sağlayacağı faydalar konusunu düşünmeyen tüketicilerin sayısında zorunlu olarak bir azalma olsa da üreticilerin elindeki en iyi kozlardan birisi yine de budur.

Yeni modelleri daha uygun maliyetli hale getirin

Azalan talep ve rekabet karşısında bir diğer mantıklı davranış da fiyatta indirime gidilmesidir. Oysa, son yıllarda gördüğümüz şey bunun tam tersi: amiral gemisi fiyatları istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Telefon üreticileri, birçok kişinin seçtiği aylık ödeme planlarının artan fiyatı maskeleyeceğine güveniyor gibi görünüyor. Tüketicinin koşulların ve piyasanın gelişimine bağlı olarak bilinçlendiğini göz önüne almak gerekiyor. Bu duruma direnç olarak düşünebileceğimiz bir yönelimle de telefon değiştirme sürelerini uzatma kararı alıyorlar.

Bu aşamada üreticilerin halen fiyat indirimine gitmek gibi bir düşüncesi olmasa da bu durum sürdürülebilir değildir.

Akıllı telefonlarda tasarım çeşitliliğinin arttırılması

Üreticilerin ürünlerini bu fiyatlardan kabul ettirebilmek adına yapmayı uygun gördüğü en önemli değişikliklerden bir tanesi de ürün tasarımlarında değişikliğe gitmektir.

Örneğin OnePlus’ı ele alalım. Çentiksiz ve ince çerçeveli bir telefon mu istiyorsunuz? 5T’yi alın! Düzenli bir çentik ile iyi misin? 6 senin için! Belki daha şık gözyaşı stilini tercih edersiniz? 6T’de seçeneğiniz var! Ve birkaç ay içinde, şirketin açılır kameralı bir telefon çıkarmasını bekliyoruz. Bunu sevmez misin? Öyleyse, 6 ay kadar bekleyin ve OnePlus muhtemelen farklı bir tarza sahip, belki de delikli bir ekranı olan bir telefonu piyasaya sürecek.

Tasarımlarda köklü bir değişiklik yapmadan, eğer OnePlus’ın yaptığı gibi daha kısa sürüm döngüleri sunarsanız, bu ticari açıdan daha az riskli olacaktır. Elbette, herkes en son tasarım tercihlerinden hoşlanmayacak, ancak markanın hayranları bir sonraki modelin farklı bir şey sunacağını bilirse, başka bir markaya yönelmeden daha fazla beklemeleri muhtemeldir.

Bu arada, 2017’de piyasaya sürülen iPhone’un tarzını beğenmediyseniz, 2019’un sonuna kadar cihazınızla sıkışıp kaldınız demektir!

Neyse ki, artık tasarımlarını daha sık deneyen şirketleri görüyoruz. Sıra dışı en boy oranlarından, yeni Xperia 1 gibi, kenardan kenara gösterimler yapmanın farklı yollarına: ikinci göstergeler, kayan mekanizmalar vb. Bu sıradışı tasarım kararları aynı zamanda üreticilerin bir çipin çoğu bayrak gemisinin içini belirlediği ve sadece performansla rekabet etmeyi zorlaştıran bir dünyadaki rekabetten uzak durmalarına yardımcı oluyor. 

Hizmetlere odaklanın 

Bir şekilde, bunu zaten Apple’dan görüyoruz. Şirketin hizmetleri, geçtiğimiz birkaç yıl içinde gelirlerde hızla artmakta ve şirketin genel kârının bir kısmından daha büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Ayrıca Apple’ın bu yıl yepyeni hizmetler sunmayı planladığını ve bu sayede kullanıcılarının ihtiyaçlarını daha da genişlettiğini de biliyoruz. 

Bu iş modeliyle, telefonların donanım özellikleri daha az alakalı hale geldiğinden, cihaz üreticinin ekosistemine yönelik bir portala dönüşür. Bu nedenle ekosistemin bir parçası olduğunuz sürece abonelikler, reklamlar veya hepsinden kötüsü, kişisel verilerinizle gelir kaybını telafi ediyorsanız, yeni bir telefon için daha az para ödersiniz. Bir gün, üreticinin hizmet paketine abone olduğunuz sürece bir akıllı telefonu ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bu size tanıdık geliyor, değil mi?

Bu yüzden sadece Apple’ı değil, Samsung, Huawei ve Xiaomi’yi de görüyoruz. Ayrıca, kulaklıklardan dizüstü bilgisayarlara kadar her ihtiyaç için teknoloji ürünleri üretiyor ve bunları kendi yazılım çözümleriyle birleştiriyorlar. Ve biz zaten Apple’ın duvarlı bahçesine alışkın olsak da, yakında duvarlar diğer markaların bahçelerinde de yükselmeye başlayacak.

Kazançlı yükseltme teşvikleri sunun

Bu, en son Samsung Galaxy S10 telefonlarının piyasaya sürülmesiyle birlikte birçok kez oynadığımız bir başka strateji. Samsung, işlem yaptığınız cihaza bağlı olarak 550 $ ‘a varan indirimler teklif ediyor. Bu size cazip gelse de, yine de cihazınızı satmayı planlıyorsanız ve bunun için daha yüksek bir fiyat alamıyorsanız, bu tür indirimler en faydalı kolaylık eklemek yerine paradan tasarruf edeceğiniz kadar yararlı bir seçim değil.

İnsanları yeni bir akıllı telefondaki tetiği çekmeye itmenin bir başka yolu da, Samsung’un Galaxy S10 preorder’larla eşleştirdiği gibi, yine Samsung’un yaptığı gibi, ücretsiz ürünler olarak bonus sunmak. Tabii ki, ayrıca satın alınırsa 130 $ ‘a mal olurken, Samsung için imalat maliyeti oldukça düşük, bu nedenle bir şekilde her iki taraf için de bir kazan-kazan durumundan bahsedilebilir.

Dayanıklılığı ve kullanılabilirliği azaltın

Bu gerçekten en kötü seçeneklerden birisidir, ancak göz ardı edilemeyecek olandır. Asırlık planlı eskime tartışmaları düzenli olarak yeniden ortaya çıkmaktadır. Muhtemelen çoğunuz zaten aklında bir örnek var: Apple, pilleri belirli bir dereceye kadar deşarj olduktan sonra iPhone’ları yavaşlatıyor. Uygulama, bir üçüncü taraf soruşturmasıyla keşfedilene ve ardından Apple nihayet kabul edene kadar tüm olası medya kuruluşları tarafından yayınlanana kadar bir sır olarak kaldı. Bu planlanan eskime miydi? Önceden ne kadar “planlandığını” söylemek ve telefonlarındaki pillerle ilgili sorunlara tepki göstermek ve kimseye söylememek ne kadara kadar Apple’ın kontrolünde olduğunu söylemek zor. Her iki durumda da sonuç, telefonların daha yavaş olmasıydı.

Planlanmış eskimeyi ispatlanmasını zorlaştıran şey, belirli bir bileşenin neden başarısız olduğunu saptamaktır. Başarısız olmak için tasarlandığı için mi yoksa paradan tasarruf etmek için daha ucuz bir malzeme / tasarım kullanıldığı için mi böyle oluyordu? Biri yasa dışıdır (en azından bazı ülkelerde), diğeri finansal olarak mükemmel şekilde haklı çıkarılmıştır.

Donanım bileşenlerini bir kenara bıraksak bile, akıllı telefonlar işlevsel olmak için yazılımlara çok güveniyor. Ve yavaşlatan iPhone’larda gördüğümüz gibi, şirketler her cihazın davranışını mümkün olan en derin seviyelerde değiştirebilir ve potansiyel olarak yapay katkılarla asla keşfedilmeyecek şekilde maskeleyebilirler. Bu tür gölgeli uygulamalar oldukça nadir olsa da, en yaygın olanı, daha güçlü performanslara sahip düşünülerek tasarlanan yazılımların daha yeni işletim sistemiyle çalıştırılabilir olmasıdır.

Umarım, üreticiler tüketici-düşman uygulamalarından uzak dururlar ve sadece satın almak isteyen ürünleri sunarak daha fazla müşteri kazanmaya çalışırlar. Ancak öngörümüz yakın gelecekte yukarıda saydığımız ihtimallerden bir veya birkaçının üretici eliyle ve hızla piyasanın gündemine gireceğidir.

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir