Akıllı Cep Telefonlarında Yazılım Güncellemesinin Zararı Var Mı?

Posted by

Birçok telefon kullanıcısı uygulamanın yarısında gelen güncelleme uyarısını dikkate almaz, gereksiz görür ve sürekli olarak bu güncellemeleri erteler. Hatta güncellemeleri yapmadan iptal eden kullanıcılara da rastlanmaktadır. Aşırı veri kullanımı uyarısı nedeni ile wi-fi kullanma uyarısı veren uygulamalar birçok kullanıcı tarafından önemsenmez. Ancak kullanıcıya önemsiz görünen güncellemeler aslında telefonlar için oldukça önemlidir. Yapılan her yeni güncelleme sonrası telefonun kullanım ömrü bir süre daha uzamaktadır.

Güncellemeler İle Gelen Yenilikler

Hiç bir işe yaramadığı düşünülen güncellemeler her yapıldığında telefona yeni bir özellik getirmekte ve mevcut sürümünün bir üst sürümünü telefona kurarak telefonu geliştirmektedir. Telefondaki mesaj uygulamalarından, oyun uygulamalarına kadar birçok farklı işlem sürekli güncellemeye ihtiyaç duymaktadır. Güncelleme geldiği halde yapılmadığında tekrar tekrar güncelleme uyarısı vermesinin sebebi telefonun bu güncellemeye ihtiyacı olduğunu anlatır. Güvenlik ve koruma seviyelerini en üst düzeyde tutmak için gerekli güncellemeleri zaman geçmeden yapmak gerekir.

Markaların Güncellemeye Verdiği Önem

Teknoloji piyasasında her mobil üretici firma malesef güncellemeye gereken özeni göstermemektesin Dünya devleri bu konuda oldukça hassas davranırken, gelişme yolundaki kimi firmalar bu konuda gerekli hassasiyeti göstermemekte ve kullanıcılarını ciddi anlamda mağdur etmektedir. Faydası kadar zararının da tartışma konusu olduğu telefon güncellemeleri yapılmadığı zaman da telefona zarar verir.

Güncelleme Ne Zaman Zarar Verir?

Güncellemelerin genel olarak telefona herhangi bir zararı bulunmamakla birlikte güncelleme yapıldığı esnada telefonda meydana gelen herhangi bir internet veya şarj kesintisi sırasında güncelleme kesintiye uğrayarak telefonun beynine zarar verebilir. Telefonun şarkı azken veya arıza vereceği tahmin edildiği durumlarda güncelleme kesilerek ayarları değiştirebilir ve telefon bu durumdan zarar görür. Buna ek olarak geliştirme veya iyileştirme kapsamlı gelen yeni güncellemeler de telefonun beyninin yavaşlamasına sebep olabilmektedir. Her yeni gelen güncelleme telefonu hızlandıracak geliştirecek diye düşünürken aslında bu durum tam olarak böyle değildir. Program bazında yenilik getiren, özellik geliştirme odaklı güncellemeler arttıkça kapasite dolarak telefon yavaşlayabilir. Ancak içeriğinde hız optimizasyonuna yönelik güncellemeler bulunması durumunda telefon hızlanacaktır. Güncelleme yapılmadan önce içeriği hakkında bilgi sahibi olmak, güncellemenin telefona nasıl bir etki vereceğine dair kullanıcısına bilgi verebilir

My Review

Review Form...

Reviews

Loading Reviews...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir